Środowiskowy Dom Samopomocy oferuje szeroki wachlarz zajęć o charakterze wspierającym, aktywizującym, edukacyjnym i integracyjnym. Staramy się kształtować u podopiecznych właściwe postawy społeczne poprzez udział w zorganizowanych wycieczkach w plener, wyjściach do kina czy do innych ciekawych miejsc.
W miarę możliwości oraz posiadanych środków finansowych zapewniamy dowóz do placówki osobom mającym trudności w dotarciu od ŚDS.
Uczestnicy mają też możliwość skorzystania z prysznica i pralki automatycznej.
W naszym Domu Treningi umiejętności społecznych i terapii zajęciowej odbywają się w specjalnie przygotowanych do tego pracowniach. Nad każdą z nich czuwa terapeuta, który organizuje uczestnikom czas, pokazuje umiejętności pożyteczne w codziennym życiu, zachęca do twórczego wyrażania swojej osobowości.
Każdy uczestnik może wybrać atrakcyjny sposób spędzania czasu w jednej z pracowni, gdzie pod opieką terapeuty uczestniczy w ciekawych zajęciach.
PRACOWNIA KULINARNA
W pracowni kulinarnej uczestnicy uczą się podstawowych czynności przydatnych w życiu codziennym, takich jak samodzielne przygotowywanie posiłków. Utrwalają nabyte umiejętności kulinarne i wykorzystują je w codziennym życiu. Uczą się również dbania o higienę osobistą przed przystąpieniem do pracy i w czasie trwania zajęć. Program zajęć zakłada wypracowanie, podtrzymywanie, utrwalanie i dalsze doskonalenie umiejętności prawidłowego wykonywania czynności samoobsługowych, rozwijanie umiejętności wzajemnej współpracy i wzajemnej pomocy.
Wspólne przygotowywanie posiłków jest okazją do integracji, dzielenia się własnymi doświadczeniami oraz daje możliwość nabywania wszelkich umiejętności dnia codziennego.
PRACOWNIA PLASTYKI I RĘKODZIEŁA
Uczestnicy poprzez zastosowanie różnych form plastycznych mają usprawniać funkcje manualne, poprawiać koordynację wzrokowo-ruchową, uwrażliwiać na sztukę. Zajęcia plastyczne pełnią też funkcje relaksacyjno-koncentrujące; rysunek, malowanie pędzlem, lepienie, wycinanie z papieru, kopiowanie wzorów, wyklejanie obrazków kulkami z krepy, wydzieranki, wykonywanie różnych prac z użyciem styropianu, wykonywanie ozdób świątecznych, wykonywanie kart okolicznościowych, collage, przedmioty z szyszek, wikliniarstwo z papieru itp.
Zajęcia z rękodzieła to m.in. szycie ręczne, szycie maszynowe, przyszywanie guzików, wyszywanie serwetek i obrazków na ścianę, haftowanie, wykonywanie maskotek i poduszek, pranie i prasowanie wykonanych serwetek, wykonywanie prostych form i kształtów z tkanin.
Zajęcia te pozwalają na satysfakcję z posiadanych umiejętności, jak również nabywanie nowych, celem pełniejszej samorealizacji siebie, pomimo istniejących trudności i ograniczeń.
Podczas zajęć uczestnicy rozwijają sprawność manualną, kreatywność i wyobraźnię. Uczą się spędzania czasu wolnego w sposób twórczy.
PRACOWNIA STOLARSKO- TECHNICZNA
Zajęcia w pracowni umożliwiają uczestnikom naukę wykonywania prostych przedmiotów z drewna, praca ta ma na celu, oprócz zdobywania umiejętności obróbki drewna, wzmocnienie wiary we własne siły oraz rozwój motywacji do działania, uczestnicy zdobywają umiejętności projektowania, planowania pracy.
Warsztaty techniczne polegają na nauce posługiwania się narzędziami, wykonywanie różnego rodzaju przedmiotów: obsługa wyrzynarki i wiertarki elektrycznej, lakierowanie i barwienie powierzchni drewnianych, wycinanie wyrzynarką elementów ze sklejki, bejcowanie drewna, rzeźba w drewnie.
Głównym celem pracowni jest rehabilitacja zawodowa, nabycie podstawowych umiejętności. Uczestnicy uczą się organizacji stanowiska pracy i prostych czynności związanych z wykonywaniem prac, zasad bezpieczeństwa, umiejętności samokontroli.
PRACOWNIA KOMPUTEROWA
Zajęcia w pracowni komputerowej prowadzone są za pomocą różnych metod i form pracy dostosowanych indywidualnie do uczestników w zależności od stopnia ich niepełnosprawności oraz umiejętności pisania i czytania.
Uczestnicy dziennego pobyty uczą się praktycznej obsługi komputera, poznają system operacyjny i najważniejsze jego programy (edytory tekstu, programy do grafiki komputerowej), a także korzystają ze sprzętów takich jak drukarka, kserokopiarka i aparat fotograficzny.
Uczestnicy oswajają się z nowoczesną techniką i uczą jak praktycznie wykorzystać tę wiedzę w życiu codziennym. Obsługa komputera oraz umiejętność jego zastosowania zwiększa bowiem możliwość w funkcjonowaniu społecznym – porozumiewaniu się na odległość.
SALA ĆWICZEŃ
Uczestnicy podczas zajęć nabywają lub doskonalą sprawność ruchową w ramach ćwiczeń ogólno – usprawniających, manualnych, relaksacyjnych, oddechowych. Głównym celem obok podtrzymania ogólnej sprawności ruchowej jest usprawnienie motoryczne, rozładowanie napięć psychicznych, polepszenie samopoczucia, pobudzenie aktywności, stymulowanie samodzielności.
POKÓJ WYCISZEŃ
Jest miejscem sprzyjającym rozwiązywaniu konfliktów i problemów, uspokajaniu agresji i autoagresji. Tutaj uczestnicy potrzebujący samotności, odpoczynku, a nawet snu mają możliwość skorzystanie z chwili relaksu.
POKÓJ DO INDYWIDUALNEJ PRACY
Służy do prowadzenia poradnictwa, prowadzenia indywidualnych rozmów zarówno na prośbę uczestnika, jak też inicjowane przez zespół wspierająco-aktywizujący. Są to indywidualne konsultacje z psychologiem dla uczestników i opiekunó , również indywidualne poradnictwo psychiatry, zajęcia psychoedukacyjne.
SALA OGÓLNA
Uczestnicy uczą się spędzać czas wolny poprze gry zabawy, konkursy. W sali ogólnej odbywają się spotkania okolicznościowe z rodzinami uczestników i ich bliskimi oraz spotkania integracyjne, wspólne oglądanie serwisów informacyjnych, oglądanie filmów, słuchanie muzyki, wspólne czytanie książek.